Občinski svet Občine Dornava je na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE in 62/24 – odl. US), Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Ur. l. RS, št. 50/07, 61/08, 99/09 – ZIPRS1011, 3/13, 81/16, 11/22, 96/22, 105/22 – ZZNŠPP, 149/22 in 106/23), 2. in 7. člena Zakona o javnih financah ( (Uradni list RS, št. 11/11 – UPB4, 14/13, 101/13, 55/ 15 - ZFisP, 96/ 15 - ZIPRS 1617, 13/ 18, 195/20 - odl. US, 18/23 - ZDU-10 in 76/23) ter 16. člena Statuta Občine Dornava (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 30/2014, 11/2023 in 71/2023) na 12. seji, dne 19. 9. 2024 sprejel
PRAVILNIK O SOFINANCIRANJU PROGRAMOV/PROJEKTOV/PRIREDITEV/DOGODKOV, KI NISO PREDMET DRUGIH SOFINANCIRANJ IZ PRORAČUNA OBČINE DORNAVA
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se ureja sofinanciranje programov/ projektov/prireditev/dogodkov, ki jih organizirajo društva, klubi ali druge organizacije ter pravne in fizične osebe, in niso predmet drugih financiranj iz proračuna Občine Dornava (v nadaljevanju občina).
S sofinanciranji želi Občina Dornava spodbuditi izvedbo programov/projektov/prireditev/dogodkov, ki pomenijo prispevek k zadovoljevanju javnih potreb ali prepoznavnosti občine, izboljšujejo kakovost življenja občanov in dostopnost do različnih dejavnosti in dogodkov za katere v tekočem proračunu Občine še ni bilo rezerviranih sredstev za ta namen.
Za uresničevanje opisanih sofinanciranj se v proračunu predvidi posebna proračunska postavka, ki se v naslednjih proračunskih letih spreminja glede na višino rasti življenjskih stroškov, glede na seštevek višine prejetih vlog v preteklem letu in tudi glede na višino načrtovanih proračunskih prihodkov v proračunskem obdobju.
S tem pravilnikom se določajo tudi pogoji, postopki, kriteriji, obveznosti prijaviteljev in Občine, merila za sofinanciranje programov/projektov/prireditev/udeležb na dogodkih, nadzor nad porabo teh sredstev, ter odločanje o posebnih prošnjah občanov (na primer: prošnja za sodelovanje na športnem tekmovanju, pokroviteljstvo prireditev, potovanj, ekskurzij, priprav in izdaj knjig ali drugih publikacij oziroma zvočnih ali slikovnih posnetkov, priprava in izdelava snovnih ali nesnovnih stvari, prošnje za izredno socialno pomoč, obdaritve ob pomembnejših dogodkih, kot so na primer višje obletnice poroke, rojstni dan občana starejšega od 90 let, posebni dogodki društva in podobno).
2. člen
(programi/projekti/prireditve/udeležbe na dogodkih, ki so predmet sofinanciranj)
Sredstva, odobrena na podlagi določil tega pravilnika, se namenjajo za sofinanciranje projektov, ki:
- promovirajo občino, njene prebivalce in okoliške kraje oziroma širijo njene razvojne potenciale;
- utrjujejo in promovirajo pozitivne vrednote (demokratične vrednote, človekove pravice, in druga temeljna načela, zapisana v statutu občine in Ustavi Republike Slovenije ter prispevajo k vzpodbujanju medčloveškega sožitja in dialoga in k ohranjanju naše naravne, kulturne, verske in narodnostne dediščine ter izročila);
- so socialne, izobraževalne, kulturne, glasbene, umetniške, turistične, športne, humanitarne, veteranske in podobne narave;
- vzpodbujajo prostovoljstvo in udeleževanje v skupinah samopomoči oziroma organiziranega sistema zaščite in varstva narave, ljudi in premoženja oziroma izobraževanja in usposabljanja na teh področjih;
- so neposredno vezana na gostovanje skupin s sosednih krajev in drugod iz Slovenije ter iz tujine, zlasti še na dejavnost slovenskih zamejskih in zdomskih društev;
- so neposredno vezana na medobčinsko, medregijsko in mednarodno sodelovanje;
- jih organizirajo mladi ali so namenjene mladim;
- utrjujejo spoznavanje, sodelovanje in druženje med družbeno aktivnimi občani;
- so neposredno namenjena plačilu stroškov sprejema in pogostitve ob pomembnejših jubilejih, obiskih in drugih priložnosti oziroma pomoč pri izvedbi le-teh;
- posebne prošnje občanov (na primer; prošnja za sodelovanje na športnem tekmovanju, pokroviteljstvo prireditev, potovanj, ekskurzij, priprav in izdaj knjig ali drugih publikacij oziroma zvočnih ali slikovnih posnetkov, priprava in izdelava snovnih ali nesnovnih stvari, prošnje za izredno socialno pomoč, obdarovanje ob življenjskih dogodkih (kot je na primer višje obletnice poroke, rojstni dan občana starejšega od 90 let, posebni dogodki društva in podobno).
3. člen
(upravičenci do sofinanciranja in subjekti, ki niso upravičenci)
Do sofinanciranja po tem pravilniku so upravičene:
- fizične in pravne osebe s stalnim prebivališčem oziroma sedežem v Občini Dornava;
- fizične in pravne osebe s stalnim prebivališčem oziroma sedežem v drugi občini, če programe/projekte/prireditve/ dogodke organizirajo na območju Občine Dornava;
- fizične in pravne osebe s stalnim prebivališčem oziroma sedežem v drugi občini, če so njihovi programi/projekti/ prireditve/dogodki, ki so organizirani izven Občine Dornava, z vidika zadovoljevanja javnih potreb ali prepoznavnosti občine, pomembni za Občino Dornava.
- posebne prošnje, kot so na primer prošnja za sodelovanje na športnem tekmovanju, pokroviteljstvo prireditev, potovanj, ekskurzij, priprav in izdaj knjig ali drugih publikacij oziroma zvočnih ali slikovnih posnetkov, priprava in izdelava snovnih ali nesnovnih stvari, prošnje za izredno socialno pomoč. Obdaritve ob pomembnejših dogodkih, kot so na primer višje obletnice poroke, rojstni dan občana starejšega od 90 let, posebej pomembni dogodki društva in podobno, pa bodo predmet sofinanciranj, če jih bodo vložili občani Občine Dornava.
Do sofinanciranja po tem pravilniku niso upravičene: krajevne skupnosti, ter pravne in fizične osebe, ki so prejele sredstva za isti program/projekt/prireditev/dogodek na katerem od drugih razpisov Občine Dornava (npr. na razpisu za področje kulture, turizma, športa, sociale, podjetništva …) ali iz katerihkoli drugih virov.
Do sofinanciranja niso upravičeni tisti programi/projekti/ prireditve, za katere komisija presodi, da ne predstavljajo prispevka k zadovoljevanju javnih potreb ali prepoznavnosti občine, ne izboljšujejo kakovosti življenja občanov in dostopnosti do različnih dejavnosti ali bi lahko prijavitelj sredstva pridobil iz drugih javnih virov, ki so namenjeni izključno namenu za katerega je prijavitelj podal prijavo.
4. člen
(omejitve glede sofinanciranj)
Prijavitelj lahko preko javnega razpisa, ki je objavljen na podlagi tega pravilnika, pridobi sofinanciranje programov/ projektov/prireditev/dogodkov največ dvakrat v tekočem letu oziroma za isti program/projekt/prireditev/ dogodek samo enkrat v tekočem letu.
Upravičeni stroški, ki jih Občina Dornava sofinancira, so izključno stroški, ki so neposredno povezani z izvedbo programov/projektov/prireditev/dogodkov. Stroški, ki so povezani z običajnimi tekočimi aktivnostmi prijavitelja, kot so na primer stroški daljšega najema prostorov (razen enkratnega najema prireditvenega prostora), investicijski stroški, stroški rednega dela, računovodstva, interneta, telefonije ipd. niso upravičeni stroški.
Prijavitelj mora program/projekt/prireditev/udeležbo na dogodku izvesti v obsegu, ki ga je načrtoval v prijavnem obrazcu. Komisija lahko poročilo, v primeru, če to bistveno odstopa od prijavljenega programa/projekta/prireditve, zavrne ali sorazmerno zmanjša obseg sofinanciranja (izplača odstotek od upravičenih stroškov).
Podlaga za zmanjšanje ali zavrnitev sofinanciranja:
- bistveno odstopanje števila izvedenih programov/ projektov/prireditev od števila prijavljenih,
- bistveno odstopanje od prijavljenega programa/projekta/ prireditve,
- nižja finančna konstrukcija od prijavljene,
- nekakovostna izvedba programa/projekta/prireditve,
- krajše trajanje dogodka,
- druge nepravilnosti po presoji komisije.
II. POSTOPEK DODELJEVANJA PRORAČUNSKIH SREDSTEV
5. člen
Postopek dodeljevanja proračunskih sredstev prijaviteljem poteka po postopkih določenih v tem pravilniku, ter v skladu s postopki za izvrševanje proračuna Republike Slovenije.
Razpisne roke se časovno prilagodi postopku priprave in sprejemu občinskega proračuna.
6. člen
(obvezne sestavine javnega razpisa)
Javni razpis za dodelitev sredstev mora biti objavljen v občinskem glasilu in na krajevno običajen način.
Objava javnega razpisa mora vsebovati:
- predmet razpisa,
- razpisni rok,
- pogoje, ki jih morajo izpolnjevati prijavitelji in njihovi programi/projekti/prireditve,
- določitev obdobja za porabo sredstev,
- okvirno višino sredstev, ki so na razpolago,
- vsebino, način in rok oddaje prijav,
- navedbo oseb, pooblaščenih za dajanje informacij v zvezi z razpisom,
- datum odpiranja vlog,
- merila za ocenjevanje in vrednotenje prijav,
- rok, v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa in
- predpisan obrazec s pomočjo katerega se odda vloga za prijavo na razpis ter poročilo o izvedbi sofinancirane aktivnosti.
7. člen
(obvezne sestavine prijave na javni razpis)
Za dodelitev proračunskih sredstev prijavitelj zaprosi s prijavo na javni razpis za sofinanciranje programov/projektov/ prireditev/drugih dogodkov, ki niso predmet drugih financiranj iz proračuna Občine Dornava. Prijavo v zaprti kuverti (s pripisom: Prijava na javni razpis za sofinanciranje programov/ projektov/prireditev/drugih dogodkov) odda v sprejemno pisarno Občine Dornava ali jo pošlje po navadni ali elektronski pošti na naslov Občine Dornava pri čemer za pravilno vloženo velja tudi prijava, ki ni podpisana s kvalificiranim elektronskim podpisom.Prijavo na razpis mora vlagatelj oddati na predpisanem obrazcu in mora ob tem navesti tudi:
- podatke o prijavitelju,
- podatke o namenu porabe sredstev (opis programov/ projektov/prireditev, njihov obseg, pričakovano udeležbo oz. naklado in kraj izvedbe),
- načrtovano finančno konstrukcijo za izvedbo programov/ projektov/prireditev ter predvidene vire financiranja,
- številko transakcijskega računa, kamor se sredstva nakažejo,
- davčno številko ali ID za DDV,
- podpisano izjavo o uporabi grba Občine Dornava na promocijskih materialih,
- izjavo glede omejitev poslovanja,
- poročilo o izvedbi projekta na obrazcu, ki je del razpisne dokumentacije,
- izjavo, da prijavitelj za isti program/projekt/prireditev ni prejel sredstev iz drugih razpisov Občine Dornava za tekoče leto.
Prijavitelji lahko oddajo prijavo na javni razpis za sofinanciranje programov/projektov/prireditev, ki niso predmet drugih financiranj iz proračuna Občine Dornava kadarkoli v času objave razpisa v tekočem proračunskem letu. Prijave na razpis so možne predvidoma od 1. marca do 30. novembra tekočega leta oziroma do porabe proračunskih sredstev ali porabe sredstev rezerviranih za namene sofinanciranj, ki jih ureja ta pravilnik. Zadolževanje Občine, ali prerazporejanje sredstev znotraj proračuna, z namenom sofinanciranja aktivnosti, ki so predmet tega pravilnika, ni dovoljeno. Je pa dovoljeno prerazporejanje proračunskih sredstev iz proračunske postavke namenjene sofinanciranju aktivnosti, ki so predmet tega pravilnika za namene sofinanciranja naravnih in drugih nesreč, ki zahtevajo takojšnje financiranje, pa za to v tekočem proračunu ni več zadosti namenskih proračunskih sredstev.
8. člen
(odločanje o prejetih vlogah)
Postopek javnega razpisa vodi tričlanska komisija, ki jo s sklepom za izvedbo javnega razpisa za sofinanciranje programov/projektov/prireditev/dogodkov, ki niso predmet drugih financiranj iz proračuna Občine Dornava (v nadaljevanju: komisija), imenuje župan.
Komisija, ki bo obravnavala prejete vloge se sestane najkasneje do 15. v mesecu ter odpre in pregleda vloge, prispele v preteklem mesecu. Če komisija ugotovi, da vloga ob vložitvi ni popolna, prijavitelja pozove, naj vlogo v roku 8 dni dopolni. Če prijavitelj tega ne stori oziroma je vloga kljub dopolnitvi še vedno nepopolna, se vloga zavrže.
Vloge, prispele na javni razpis, obravnava komisija iz tega člena, o odpiranju vlog se vodi zapisnik, komisija pa nato oblikuje predloge sklepov najkasneje do konca meseca v katerem je prejela vlogo. Predloge sklepov nato v potrditev pošlje direktorju občinske uprave, ki o predlogu še isti mesec odloči s sklepom. Direktor občinske uprave izda sklepe o izbiri prejemnikov sredstev na podlagi predloga komisije.
Prijavitelj lahko vloži na Občino Dornava pritožbo v roku 8 dni od prejema sklepa. Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodbe z ostalimi prijavitelji. Pritožnik mora v pritožbi natančno navesti pritožbene razloge. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljena merila za dodelitev sredstev. O pritožbi v roku 15 dni s sklepom odloči župan.
III. MERILA ZA OCENJEVANJE
9. člen
Komisija pri odločanju o oblikovanju predloga za sofinanciranje upošteva ter točkuje naslednja merila:
1. Pomen za občane Občine Dornava in prispevek k prepoznavnosti in ugledu Občine Dornava:
- nima pomena za občane občine - 0 točk,
- majhen pomen za občane občine - 5 točk,
- srednje velik pomen za občane občine - 10 točk,
- velik pomen za občane občine - 20 točk.
2. Jasna opredeljenost ciljev in namena programov/projektov/ prireditev/dogodka:
- nejasno opredeljeni cilji in nameni - 0 točk,
- slabše opredeljeni cilji in nameni - 5 točk,
- srednje dobro opredeljeni cilji in nameni - 10 točk,
- odlično opredeljeni cilji in nameni - 20 točk.
3. Kvaliteta, inovativnost in izvirnost programov/projektov/ prireditev/dogodka:
- nezadostna kvaliteta, ne inovativnost in neizvirnost - 0 točk,
- nizka stopanja kvalitete, inovativnosti in izvirnosti - 5 točk,
- srednje dobra kvaliteta, inovativnost in izvirnost - 10 točk,
- odlična kvaliteta, inovativnost in izvirnost - 20 točk.
4. Reference prijaviteljev in dosedanje delovanje prijaviteljev z Občino Dornava:
- brez referenc - 0 točk,
- ena referenca - 5 točk,
- dve referenci - 10 točk,
- več kot tri reference - 20 točk.
5. Trajnostna izvedba projekta (trajnostna mobilnost, zmanjševanje in ločevanje odpadkov, družbena odgovornost, povezovanje, zaščita in reševanje, komunikacija...):
- v program vključenih več kot pet trajnostnih ukrepov - 20 točk
- v program so vključeni trije trajnostni ukrepi - 10 točk
- v program ni vključenih noben trajnostni ukrep - 0 točk.
Točke, dodeljene za posamezna merila, se seštevajo. Možnih točk je 100. Program/projekt/prireditev/dogodek se sofinancira, če je vloga ocenjena z vsaj 50 točkami.
O vlogah upravičencev odloča komisija, katera predlaga dodelitev finančnih sredstev v naslednjih okvirjih:
- 0 do 300 evrov za sofinanciranje manjših projektov;
- 300 do 600 evrov za sofinanciranje srednje velikih projektov;
- 600 do 1000 evrov za sofinanciranje velikih projektov.
10. člen
(obvezne sestavine pogodbe)
Skupaj s sklepom o višini in namenu odobrenih proračunskih sredstev se prijavitelju pošlje v podpis pogodba o sofinanciranju programov/projektov/prireditev/dogodka.
Obvezne sestavine pogodbe so:
- prijaviteljev naziv, naslov, davčna številka ali ID za DDV, številka transakcijskega računa, kamor se sredstva nakažejo in odgovorna oseba,
- namen, za katerega se sredstva dodeljujejo,
- višina dodeljenih sredstev,
- čas realizacije programov/projektov/prireditev,
- obveznost poročanja o izvedbi programov/projektov/ prireditev,
- roki in način izpolnitve pogodbene obveznosti,
- način nadzora nad namensko porabo sredstev,
- določilo, da mora prijavitelj ob nenamenski porabi sredstev sredstva vrniti v proračun skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi ter
- druge medsebojne pravice in obveznosti ter drugo, kar sledi iz notranjih predpisov in usmeritev Občine Dornava glede obvezne sestavine pogodb. Če prijavitelj pogodbe o sofinanciranju ne podpiše in je ne vrne občinski upravi v roku 8 dni od prejema, se šteje, da je prijavitelj odstopil od zahteve po sofinanciranju programov/projektov/ prireditev.
IV. NADZOR NAD PORABO PRORAČUNSKIH SREDSTEV
11. člen
O izvedbi sofinanciranih programov/projektov/prireditev/ dogodkov morajo prijavitelji v skladu s pogodbo občinski upravi predložiti poročilo o izvedbi najkasneje do konca januarja prihodnjega leta, in sicer na obrazcu ki je sestavni del razpisne dokumentacije. Komisija, ki je odločila o odobrenih vlogah po prejemu poročila preveri ali so bila dodeljena sredstva porabljena namensko in v skladu z javnim razpisom. Občinska uprava ali Nadzorni odbor Občine lahko kadarkoli v roku 3 let po izvedbi sofinanciranj programov/ projektov/prireditev/dogodkov preveri namensko porabo dodeljenih proračunskih sredstev.
V. OBVEZNOSTI PRIJAVITELJA
12. člen
Prijavitelji so dolžni finančna sredstva pridobljena s sofinanciranjem na javnem razpisu porabljati le v skladu s razpisnimi pogoji, pravilnikom ter v skladu s pogodbenimi določili.
Prijavitelj mora vrniti prejeta sredstva v občinski proračun, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva prejema nakazila do dneva vračila, če je bila na podlagi nadzora ugotovljena nenamenska poraba sredstev. Če prijavitelj ni oddal poročila ali če je bila na podlagi nadzora ugotovljena nenamenska poraba sredstev, prijavitelj ne more pridobiti sredstev na podlagi tega pravilnika v istem in v naslednjem letu.
13. člen
Prijavitelj se zavezuje, da bo za vse promocijske aktivnosti uporabil grb Občine Dornava in da bo na vseh sofinanciranih produktih in dogodkih navajal Občino Dornavo kot podpornika programa/projekta/prireditve/dogodka. Ob uporabi grba in ostalih grafičnih elementov in predmetov (zastava občine…), ki mu jih bo občina dovolila uporabiti, bo prijavitelj poskrbel za spoštovanje celostne grafične podobe občine in da bodo predmeti s katerimi bo predstavljal občino uporabljeni v primerno urejeni obliki.
VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
14. člen
Ta pravilnik začne veljati 15 dan po objavi v Uradnem glasilu e-občina.
Številka: 007-0007/2024
Datum: 19.09.2024
Občina Dornava
Matej Zorko, župan