Na podlagi Odloka o načinu opravljanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki v občini Dornava (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 52/2017, 20/2019 in 56/22) in 16. člena Statuta Občine Dornava (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 30/2014) je Občinski svet Občine Dornava na svoji 8. redni seji dne 29. 2. 2024 sprejel
PRAVILNIK O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH TEHNIČNEGA PRAVILNIKA O RAVNANJU S KOMUNALNIMI ODPADKI V OBČINI DORNAVA
1. člen
V Tehničnem pravilniku o ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Dornava (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 35/2020, 56/2022; v nadaljevanju: Pravilnik) se v prvem odstavku 2. člena črta šestindvajseta alineja ter se za petindvajseto alinejo dodata novi šestindvajseta in sedemindvajseta alineja, ki se glasita: »
- Plačljivi ločeno zbrani komunalni odpadki, so odpadki, ki jih izvajalec javne službe mora oddati v obdelavo drugim izvajalcem obdelave in za katerega mora strošek izvajanja poravnati.
- Preostali odpadki so odpadki, ki jih izvajalec javne službe mora oddati v obdelavo drugim izvajalcem obdelave in za katere ne nastajajo stroški ravnanja z njimi.«.
2. člen
Prvi stavek 5. točke 9. člena Pravilnika se spremeni tako, da se glasi:
»Povzročitelji lahko ob predložitvi dokazila brezplačno odložijo gradbene odpadke v skladu s 26. členom tega pravilnika.«.
3. člen
V drugem odstavku 11. člena Pravilnika se v tabeli št. 1 Standardne velikosti zabojnikov za zbiranje MKO v vrstici Individualno gospodinjstvo, doda nov volumen zabojnika v velikosti 60 l.
V tabeli št. 2 Standardne velikosti zabojnikov za zbiranje BIO, v vrstici Individualno gospodinjstvo, se doda nov volumen zabojnika v velikosti 80 l.
4. člen
V prvem odstavku 12. člena Pravilnika se v tabeli pri MKO doda nov volumen črnega zabojnika v velikosti 60 l.
V tabeli pri BIO se doda nov volumen rjavega zabojnika v velikosti 80 l.
5. člen
V drugem odstavku 14. člena Pravilnika se v tabeli 1 pri MKO, doda nov volumen zabojnika v velikosti 60 l.
V tabeli pri BIO se doda nov volumen zabojnika v velikosti 80 l.
6. člen
Besedilo 26. člena Pravilnika se spremeni tako, da se glasi:
»26. člen
(1) Povzročitelji pod nadzorom pooblaščene osebe izvajalca javne službe odlagajo posamezne frakcije odpadkov v namenske zabojnike prostornine 240 l, 1100 l, od 5 m3 do 35 m3, ki so primerno označeni s klasifikacijsko številko in nazivom odpadka. Uporabnik storitev javne službe je dolžan po navodilih izvajalca javne službe pripeljane odpadke razvrstiti v ustrezne zabojnike.(2) Skupna letna brezplačna količina individualno pripeljanih plačljivih ločeno zbranih komunalnih odpadkov, ki se jih za posamezno gospodinjstvo na območju individualnih gospodinjstev, večstanovanjskih objektov in v zbirnem centru lahko prevzema, je določena v elaboratu o oblikovanju cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Med te plačljive odpadke sodijo:
- komunalni les,
- biološki odpadki (zeleni vrtni odpad, vejevjem, trava),
- mešani gradbeni odpadki in odpadki iz rušenja objektov,
- mešanica betona, opeka, ploščic in keramike, ki ne vsebujejo nevarne snovi,
- gradbeni materiali na osnovi sadre,
- steklo (ravno steklo),
- kosovni odpadki,
- mešani komunalni odpadki,
- vsa vrsta nevarnih odpadkov pod kl. št. 20 01* ali 15 01*,
- oblačila in tekstil.«.
(3) Vse plačljive ločeno zbrane komunalne odpadke, mora izvajalec javne službe stehtati na umerjeni tehtnici na zbirnem centru in voditi evidenco odpadkov iz drugega odstavka tega člena po posameznih gospodinjstvih.
(4) Ne glede na drugi odstavek, se v primeru večstanovanjskega objekta pri brezplačnem prevzemu plačljivih ločeno zbranih komunalnih odpadkov, upošteva skupna količina odpadkov, ki jo ima večstanovanjski objekt na voljo in sicer tako, da se upošteva največja letna brezplačna količina individualno pripeljanih plačljivih ločeno zbranih komunalnih odpadkov, določena v elaboratu o oblikovanju cen gospodarskih javnih služb varstva okolja, pomnožena s povprečnim številom gospodinjstev v posameznem večstanovanjskem objektu, ki v primeru:
- večstanovanjskega objekta znaša količnik števila stanovanj v posameznem vhodu večstanovanjskega objekta.
(5) Ne glede na drugi odstavek se preostali odpadki, ki niso navedeni kot plačljivi ločeno zbrani komunalni odpadki in so predmet zbiranja komunalnih odpadkov na zbirnem centru, za posamezno gospodinjstvo na območju individualnih gospodinjstev in večstanovanjskih objektov, lahko brezplačno predajo v neomejenih količinah, z izjemo odpadnih avtomobilskih gum, katere se lahko brezplačno odda do osem (8) kosov na letni ravni.(6) V primeru preseženih letnih količin plačljivih ločeno zbranih komunalnih odpadkov in odpadnih avtomobilskih gum iz drugega in petega odstavka tega člena, izvajalec javne službe zaračuna uporabniku storitev količine preseženih odpadkov v skladu s cenikom izvajalca javne službe.«.(7) Ne glede na količino pripeljanih odpadkov izvajalec javne službe zaračuna uporabniku storitev za naslednjo vrsto odpadkov:
- azbestni odpad (po ceniku izvajalca javne službe),
- vse vrste odpadkov, ki niso predmet zbiranja na zbirnem centru (po ceniku izvajalca javne službe).
(8) Ne glede na prejšnji odstavek tega člena se drugim uporabnikom zaračuna količina pripeljanih odpadkov na zbirni center v skladu s cenikom izvajalca javne službe (9) O individualno pripeljanih odpadkih se vodi evidenca. Vsak povzročitelj, ki pripelje odpadke v zbirni center, je evidentiran, pooblaščena oseba pregleda pripeljane odpadke. Brezplačno lahko oddajo odpadke uporabniki, ki s potrdilom (zadnjim odrezkom položnice ali drugim primerljivim potrdilom, ki izkazuje vključitev v sistem ravnanja z odpadki) dokažejo, da so vključeni v sistem ravnanja z odpadki.(10) Za prevzem materialov, ki vsebujejo azbest, večje količine gradbenih odpadkov se obračuna strošek po veljavnem ceniku izvajalca javne službe.(11) Zbirni center mora biti urejen in vzdrževan tako, da:
- uporabnik lahko prepusti odpadke na preprost način in brez dodatnega ravnanja z njimi, ki bi lahko pomenilo nevarnost za človekovo zdravje in
- se zaradi prepuščanja odpadkov z njimi ne onesnažuje okolje v zbirnem centru ali njegovi okolici ter ni čezmernega obremenjevanja s hrupom in neprijetnimi vonjavami.
(12) V zbirnem centru mora nevarne komunalne in kosovne odpadke od uporabnikov prevzemati oseba, ki je usposobljena po programu izobraževanja o nevarnih lastnostih odpadkov in ravnanju z nevarnimi odpadki iz predpisa, ki ureja odpadke.(13) Izvajalec javne službe mora stehtati vse odpadke, ki jih prevzame v zbirnem centru, in vse odpadke, ki jih odda v nadaljnje ravnanje. Do oddaje v nadaljnje ravnanje mora z njimi ravnati tako, da je mogoča njihova obdelava v skladu s hierarhijo ravnanja z odpadki.(14) Izvajalec javne službe mora v zbirnem centru omogočiti izvajalcu priprave za ponovno uporabo, da vsaj iz prevzetega odpadnega tekstila, oblačil in kosovnih odpadkov izloči odpadke, primerne za pripravo za ponovno uporabo, in mu jih oddati.(15) Izvajalec javne službe ima pravico, da letno količino brezplačnih plačljivih komunalnih odpadkov, ki se lahko odda na zbirnem centru, spreminja. Spremembo količin oddaje brezplačnih plačljivih komunalnih odpadkov, izvajalec pripravi v elaboratu o oblikovanju cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja in ga pošlje v potrditev na občinski svet Občine Dornava.«.
7. člen
Ob uvedbi sistema storitev določenih s tem pravilnikom, je količina brezplačnih plačljivih komunalnih odpadkov do spremembe elaborata o oblikovanju cen obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, določena v višini 130 kg na gospodinjstvo.
8. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu e-občina.
Številka: 354-0002/2024
Datum: 29.02.2024
Občina Dornava
Matej Zorko, župan